Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Sve je lično, ništa politika

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 26 jun 2012 12:42
Danko B.Marin
Te lokalne veličine su politički kepeci! Cirkus ide dalje...
Preporuke:
24
0
2 utorak, 26 jun 2012 12:45
Vuk
Došla mi je u ruke knjiga veteranskog jugoslovenskog novinara Đura Zagorca o stvaranju granica Jugoslavije. Knjiga je anegdotalnog karaktera, mislim da boljeg izvora nema za politikološku istoriju bivše državne konfederacije. U njoj se opisuje, po ličnom svedočenju Milovana Đilasa, kako su Moša Pijade i Vladimir Dedijer iznenadili Josipa Broza predlogom o autonomnoj pokrajini za Krajinu. Vrhovni komandant je bio zatečen, bez reči, tu je Aleksandar Ranković prvi izustio da je ideja glupa da bi ga zatim podržali ostali, završava Đilas. Tako je zapečaćena sudbina blizu milion života „od istorijskog AVNOJ-a do izbegličkog konvoja“ (dr. Nele Karajlić) i utvrđena hrvatska državnost, čistom diskrecijom jedne ili par glava.


šta reći a ne zaplakati?
Preporuke:
30
2
3 utorak, 26 jun 2012 14:19
Anta
Ima li ista odvratnije od pozivanja na nesto sto niko ziv ne zna da li je tacno ili ne... na osnovu cega se moze verovati da je istina ono sto kaze Djido, Leka, Stari....
Preporuke:
16
4
4 utorak, 26 jun 2012 14:46
brm
@ Anta
ta predstava se namerno kreira iz ideoloških razloga. Neideološka slika sveta kreacija je konkretne imperijalne ideologije... mi posmatramo istorijske događaje kao kad bi gledali fudbal ne znajući pravila, tj. razloge zašto neke budale trče za loptom i šta znači kad lopta uleti u mrežu.. . pa pratimo samo markantne pojedince ...
Preporuke:
13
1
5 utorak, 26 jun 2012 17:09
uf
Ovo što ste napisali , gospodine Jaramaz , čist je pamflet. Ništa od ovoga što ste izdvojili, kao bitno , naprosto to nije . O vlastodršcima u Srbiji , još uvek brinu (kao o koloniji) neki moćnici sa strane. A, naše "velmože" su direktno postavljene od strane tih gazda , kako bi održavale red u "toru". Kakve anegdote i gluposti ?Oni u tom "toru" zaista mogu da rade šta im se prohte , dok je gazdama finansijski sve isplativo. Čuvare "tora" menjaju povremeno , ali im čuvaju i dupe i glavu, pare naročito!Gospodine Jaramaz , imam utisak da je ovo tekst namenjen , partizanskoj generaciji.
Preporuke:
16
1
6 utorak, 26 jun 2012 17:47
Boki
Kada bi prestali sasvim da se oslanjaju na pisane izvore, istoričari bi mogli da za pojas zadjenu.
Tačno, Srbijica jeste protektorat, ali, na krvi, znoju i inatu svojega naroda, protektorat koji i formalno i suštinski ima još uvijek više i formalne i duhovne slobode od bilo kojega od svojih susjeda, i to je ono kako ja doživljavam ovaj tekst.
Srbijica jeste malčice protektorat, ali i drugi su, pa se dovijaju kako znaju i umiju da okrajke slobode za koje su se izborili ili koje su sačuvali iskoriste u datim okolnostima.
Elita Srpska to izgleda ne umije.
Preporuke:
9
0
7 utorak, 26 jun 2012 18:06
Boki
Uostalom pogledajte Antonićev tekst koji za Jaramazovim kasni više dana.
Preporuke:
4
1
8 utorak, 26 jun 2012 19:26
Karl Marks-naš duhovni vođa
Sve što se radilo na Balkanu, rađeno je veoma sistematično i temeljno do u sitna crevca, da ne ostane kamen na kamenu, sve na štetu naroda.
Carstva su se smenjivala, ali je politika ostajala ista, od Rimljana pa na ovamo.
Za tako nešto političari nemaju znanja i moći.
Ogromno iskustvo i organizacija je u pitanju.
Ni Katolička (Rimska) crkva nije sposobna za tako nešto, jer se i Rimsko carstvo raspalo i nestalo.
"Ništa nije slučajno. I ako je bilo slučajno, tako je i trebalo da se desi" - što reče jedan Predsednik.
Preporuke:
8
0
9 sreda, 27 jun 2012 09:53
Odbrana i poslednji dani
Zanimljivo viđenje. Međutim. Ne bih se složio sa autorom. Našu noviju istoriju prikazuje kao niz slučajnosti i spontanih rešenja. Ne verujem da je partizanska nomenklatura bila odvojena od ostatka sveta i radila kako joj se navije. Koristili su oni neutralni status između dva bloka, ali ne izgleda da su bili u potpunosti nezavisni. Zašto smo dobili kredite od Zapada odmah nakon donošenja Ustava 1974.g.? Slučajnost? Spontana reakcija? Po tim se granicama raspala bivša država i nastalo je nekoliko novih država koje su apsolutno,u svakom pogledu, podržane od strane tog Zapada.Deluje kao teorija zavere, ali ne možemo poreći ove činjenice. Da se Đukanović stvarno jogunio sa "međunarodnom zajednicom", već bi bio u nekom zatvoru...
Preporuke:
8
0
10 sreda, 27 jun 2012 10:44
Autor (IJ)
Pretpostavka da je naša novija istorija niz dobro isplaniranih radnji je primamljiva iz više razloga:

1) Najpre daje nama na značaju, jer se neki tamo moćni krugovi nama toliko detaljno bave da nam pišu radno zakonodavstvo, podmeću samoupravni socijalizam, ubacuju svoje sabotere u našu javnu upravu i režiraju naše demografske i društvene "trendove" kako bi se zasladili našim kolapsom.

2) Daje tragediji na značaju, jer neko negde tamo zna zbog čega nas je snašla ova muka. Na svako Zašto postoji jasno strukturirano i lišeno svake dileme Zato.

3) Abolira od odgovornosti ne samo političare već i sve nas. Zbog toga je i demokratija zapravo nameštaljka koju su nam podmetnuli Zapadnjaci koja je destruktivna opsena. U suprotnom bi postojala odgovornost svake društvene jedinke, ne samo političara, državnih službenika i pretplatnika na državni budžet.

4) Oslobađa nas od daljeg delovanja, oduzima smisao životu pošto nam je crna sudbina već zacrtana...
Preporuke:
7
6
11 sreda, 27 jun 2012 11:32
brm
Autor (IJ)
"Pretpostavka da je naša novija istorija niz dobro isplaniranih radnji.."
niz dobro isplaniranih radnji ne znači niz šićardžijkih zavera pokvarenih moćnika, kako kod nas vole da predstavljaju, već delovanje konzistentno idološkom (pogled na svet) sistemu)..
tvoj primedbe su zaista umesne ako se odnose na zaverološkoo shvatanje "niza dobro isplaniranih radnji", međutim te koji planiraju selektovao je ideološki sistem, da nema njih došli bi neki drugi slični... prema tome ad hominem tumačenja su takođe besmislena i tek nas ona oslobađaju od odgovornosti... a analiza ideologija kod nas je tabu
Preporuke:
3
1
12 sreda, 27 jun 2012 22:52
Φιλοσοφία
Autoru
To što smo poligon za nadigravanje u nekom širem geopolitičkom smislu, upravo daje smisao za borbu i umanjuje tragiku dodjeljene nam političke sudbine da živimo ovdje gdje živimo. Ne mislim da postoji besmisao niti tragika u svemu tome. Bilo bi naivno reći da niko na nas ne gleda i niko se nama ne bavi, kada se, primjera radi, ima u vidu da je Prvi svjetski rat započeo upravo u jednom nebitnom Sarajevu, ali isprovociran jednim djelom bez presedana: atentatom kao činom borbe protiv siledžijstva jedne imperije. I danas ponovno jedna nebitna zemlja je rekla: "ne!" siledžijskoj politici jedne druge prekookeanske sile. Da li smo trebali, da li ne, to je već druga priča. Ali činjenica je da smo svoju slobodu skupo platili. Preostaje nam samo da nanovo iščitavamo Tukidida i da se učimo diplomatiji.
Preporuke:
4
0
13 četvrtak, 28 jun 2012 00:39
Odbrana i poslednji dani
Saopštenja iz Brisela su vrlo jasna.Zemlje Balkana ne mogu da napreduju,jer su političari korumpirani, povezani sa kriminalom i enormno kradu.Oni kažu da je u BiH posle rata ušlo sto milijardi evra,ali da je veći deo novca pokraden od strane lokalnih političkih moćnika ili upropašten neznanjem.Znači oni nas neverovatno pomažu,ali naši političari sve pokradoše ili ne znaju ništa o ekonomiji?Oni su,eto,dobrodušni i velikodušni,ali mi ništa ne valjamo.Ko je tu aboliran?Dobar je primer distrikt Brčko.Tamo je međunarodna zajednica imala apsolutnu vlast i mogućnost da smeni svaku bitangu koja bi krala ili promicala korupciju.I šta su napravili?Distrikt grca u ekonomskim problemima.Lošije stoji nego Bijeljina.Biće da je nešto drugo u pitanju.Da toj međunarodnoj zajednici trebaju truli i pokvareni, ljigavi i bezlični političari,koji će da provode njihove političke odluke.Ili autor misli da ta međunarodna zajednica nema političkih zahteva prema zemljama na Balkanu?
Preporuke:
1
0
14 četvrtak, 28 jun 2012 01:26
Sado Marksista
Bla bla bla,mi smo žrtve zavere,Vatikana,Marsovaca,Klingonaca,Amerikanaca i jehovinih svedoka,ajte molim vas ljudi uozbiljite se imali ste izbore,pa ovaj narod je autentičan primer po gluposti i tuposti u Evropi,4 godine žuto+crveno koalicije,a na izborima DS dobija 24%,URS 5%,ispada da koalicija oko DS ima oko 29%,što je samo 8% manje nego 2008 pa to je fenomen,i plus glasači nagradili Dačića sa 16% koji je učestvovao u toj vladi. Zašto svoju inflantilnost,pritupost,egoizam i gordost ali i sebičnost prikrivamo bajkama o zlim strancima i dobrim Srbima,niti smo zreo narod,niti znamo šta hoćemo i prevashodno zato ispaštamo i ubuduće ima da plaćamo cenu svoje gluposti,uostalom da smo ozbiljan narod,Arčibald Rajs bi bio obavezno štivo u školama od 5 razreda.
Preporuke:
1
4
15 četvrtak, 28 jun 2012 01:42
Odbrana i poslednji dani
Takođe je dobar primer Prvi svetski rat spomenut u grčkom komentaru.Opšteprihvaćena je činjenica da su zli Srbi glavni krivci što je do tog rata došlo.Znači taj se rat objašnjava kao spontana reakcija Austrougarske na ubistvo prestolonaslednika ferdinanda.Verovatno da bi do rata došlo da smo, recimo,oteli njegovu ženu Sofiju.Ratovi su se i zbog žena vodili.Princip je ubio njih dvoje,Austrougarska je uputila ultimatum Srbiji i tu se priča o početku Prvog svetskog rata završava.Tako smo i u školi učili.Čini mi se da je taj rat,ipak,bio niz dobro isplaniranih radnji.Sklon sam da poverujem u ono što tvrdi istoričar Vilijam Engdal u svojoj knjizi "Stoljeće rata" u kojoj kaže da je do tog rata došlo jer je Nemačka počela da ostvaruje prednost na morima u odnosu na Englesku...nastavak
Preporuke:
0
0
16 četvrtak, 28 jun 2012 01:43
Odbrana i poslednji dani
Potpisala je ugovore sa Turskom o korišćenju mosulske nafte,koja je bila pod turskom kontrolom.Dogovorena je bila gradnja pruge Berlin-Bagdad,a ta je pruga, naravno,trebala da ide preko ovih naših prostora. Naravno da je to smetalo Englezima.Engdal dalje tvrdi da su oni učestvovali u organizaciji atentata na Aleksandra Obrenovića 1903.g.,koji je bio pronemački orijentisan.Vlast su preuzeli Karađorđevići,koji su bili verni engleskoj kruni.Tako su Englezi dobili saveznika koji se našao na putu kojim je trebala da ide nafta za Nemačku. Ostalo je istorija.
Preporuke:
2
0
17 četvrtak, 28 jun 2012 16:33
Autor (IJ)
Filosofiji,

A koja to država nije poligon za nadigravanje većih, od Tukidida naovamo? Niti smo mi, niti je ovo naše vreme ikakav izuzetak.

Prvi svetski rat je počeo atentatom u Sarajevu koliko i bombardovanje policijskom akcijom u Račku. Hronološki možda, kauzalno ni pod razno.

Odgovornost na nama samima za našu sudbinu je veća nego što smo spremni da priznamo, iz prostog razloga što time preuzmimamo odgovornost za istu.
Preporuke:
1
0
18 četvrtak, 28 jun 2012 21:42
Φιλοσοφία
autoru
Ja sam odgovorila na vas prethodni komentar koji je sve ove cinjenice negirao. Atentat svakako nije kauzalan. Pa to je jasno kao dan. Ali je cinjenica da su Srbi jedini narod koji je i tada imao oslobodilacki pokret protiv okupatora i taj pokret je obiljezio istoriju. Analogno nasoj moci, ali jeste. Dakle, jedan mali narod ima itekako snagu da mjenja tok stvari, ma kako suludo to djelovalo u nekom istorijskom trenutku.
Ogovornost koju imamo kao pojedinci i kao narod je svakako velika, mada u nasem slucaju ta odgovornost nam se sve vise uskracuje. Primjera radi, NOPO kao glas postenja je morao da trazi rupe u zakonu kako bi imao prostor da tu nasu politicku odgovornost sprovede u djelo. Ono sto pokusavam reci je da je nasa politicka realnost sprega nase velike politicke odgovornosti (ili neodgovornosti) i takodje velikog pritiska sa strane, koja svaku politicku borbu pokusava da neutralizuje.
Preporuke:
1
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner